КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ «НАВЧАЛЬНО - ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС № 104» «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД (ЯСЛА-САДОК)» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
 
ЛАСКАВО ПРОСИМО!

Многочлени. Формули скороченого множення

. Многочлени. Формули скороченого множення

Мета: перевірити якість знань і вмінь учнів з теми; зацікавити математикою, встановлюючи зв’язки між нею і українським фольклором; розвивати логічне мислення.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

 

Хід уроку

Учитель. Сьогодні в нас підсумковий урок з теми «Многочлени і формули скороченого множення». Коли ми починали вивчати математику в 5-му класі, я вам говорила, що знання математики – це великий ланцюжок, кожна ланка якого є знання якоїсь певної теми. І якщо ви якоїсь теми не засвоїли, то ланцюжок ваших знань розривається, або стає не міцним. Однією з ланок цього ланцюжка є тема «Многочлени і формули скороченого множення». Проведемо сьогодні урок під назвою «Математична Масляна». Чому Масляна? І що це таке?

За народними звичаями Масляну святкували останнього тижня лютого. Кожний день Масляної мав свою назву і супроводжувався відповідними дійствами. Люди прощалися із зимою, зимовими святами, залишаючи в пам’яті найкраще. Цього тижня відзначалася перемога світла й тепла над силами холоду. Божество зими Моран поступається своєю владою божеству весни Ладі.

На «Математичній Масляні» ми теж відсвяткуємо перемогу сили знань над неуцтвом і лінню, показавши, як ви засвоїли тему «Многочлени і формули скороченого множення».

 

І. «Відгадай назву».

Учитель. У понеділок зустрічалися знайомі, родичі, влаштовували і розкочували снігові гірки, грали в сніжки. Щоб дізнатися, як називалися понеділок і вівторок тижня Масляної, пограємо в сніжки. Спочатку повторимо:

а) що таке многочлен;

б) що називається степенем многочлена?

Назва понеділка і вівторка складаються із семи букв. Учні, які сидять за першими сьома партами визначають назву понеділка, за іншими сьома – вівторка. Кожна пара учнів отримує «сніжку», у середині якої записаний многочлен. Степінь многочлена відповідає номеру букви в українському алфавіті.

За моїм сигналом ви розгортаєте «сніжки», записуєте многочлени в зошитах і визначаєте назви понеділка і вівторка. (На дошці висить таблиця з алфавітом і намальовані дві таблички для запису відгаданих букв).

А, Б, В, Г, ГІ, Д, Е, Є, Ж, З, И, І, Ї, Й, К, Л, М,

Н, О, П, Р. С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ю, Я

 

Учень, який знайшов степінь многочлена на сніжці, виходить до дошки, записує відповідну букву у таблицю.

1 буква – 2х2-3х8у2+7;                                         (З)

2 буква – 3z-z3+27p3z21;                                       (У)

3 буква – 3х4-5х23-2х22;                                              (С)

4 буква – 10х3-5ху2-0,5х2у21;                              (Т)

5 буква – 6-3у2z19-5у2z2;                                      (Р)

6 буква – 0,5ху-0,6+2,7х8у4;                               (І)

7 буква – 16х-15у10х18.                                        (Ч)

Відповідь. «Зустріч».

 

1 буква – 4х2-6х2у8-9;                                          (З)

  2 буква – 6х+5;                                                   (А)

3 буква – 0,5ху-0,3+2,7х4у8;                               (І)

4 буква – 8х3у-9ху+6;                                         (Г)

5 буква – 5-7у2z19-8y2z2;                                      (Р)

6 буква – 22,4у-21х5у6+2,7ху;                                     (И)

7 буква – 16ху2-2,8х27у2.                                              (Ш)

Відповідь. «Заігриш».

 

ІІ. «Математичне лото».

Учитель. Вівторок - «Заігриш».

Цього дня починалися ігри. За потішання і сміливість пригощали млинцями. Ми пограємо в математичне лото. Щоб справитися з цим завданням треба пригадати:

а) які є способи розкладання многочлена на множники;

б) як помножити многочлен на многочлен;

в) які формули скороченого множення ви знаєте?

 

Правила гри

За кількістю парт були виготовлені великі картки, розділені на прямокутники із записаними на них відповідями, і відповідна кількість прямокутних карток із записаними на них завданнями. На кожну парту розкладають великі картки і конверти з маленькими картками. Учні витягують з конверта картку, розв’язують записане на ній завдання і шукають на великій картці знайдену відповідь, потім накривають карткою із завданням прямокутну клітинку з відповіддю. Коли всі прямокутники закриті картками із завданнями, учні перевертають ці картки і, якщо всі відповіді знайдено правильно, виходить малюнок – квіточка.

Картка відповідей (велика)

4,17

у(х-у)

27а3+b3

(3х-5у)(3х+5у)

0,566

6(а+b)2

(4-b)(6+b)

(4n-х)(16n2+4nх+х2)

(с-у)(12с-5у)

 

Завдання до цієї картки (9 маленьких прямокутних карток).

1. Винести спільний множник за дужки: ху-у2.

2. Винести спільний множник за дужки:12с(с-у)-5у(с-у).

3. Розкласти на множники: 9х2-25у2.

4. Розкласти на множники многочлен: 6а2+12аb+6b2.

5. Обчислити раціональним способом: 0,7832-0,2172.

6. Перетворити вираз у многочлен: (3а+b)(9а2-3аb+b2).

7. Знайти значення виразу: 5,17х-х2, якщо х=4,17.

8. Розкласти на множники: 64n33.

9. Розкласти на множники: 25-(b+1)2.

 

ІІІ. «Чебурашки».

Учитель. Середа – «Ласунка».

Назва говорить сама за себе. Пригощалися всякими ласощами. Вам подобаються ці чебурашки? Уявіть, що вони шоколадні. І щоб ними поласувати, треба розв’язати логічне завдання:

а) Який многочлен записаний у шоколадному животику другого чебурашки?

б) Що треба зробити з многочленами, записаними на руках і ногах?

Подпись: 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. «Розв’язування рівнянь».

Учитель. Четвер – «Розгуляй».

Всіляко веселилися, брали снігові гори, каталися на конях. Ми теж відсвяткуємо перемогу сили знань над неуцтвом і лінню.

До дошки йдуть розв’язувати рівняння 4 учні. Всі інші учні розв’язують рівняння в зошитах.

Рівняння.

1. (3х-1)(5х+4)-15х2=17.

2. (с-7)22-7.

3. (3+с)(3-с)=3с-с2.

4. х(х2-4)=(х-4)(16+4х+х2).

 

 Учитель. П’ятниця – «Тещині посиденьки».

Зяті ходили в гості до тещ на млинці.

 

Субота – «Посиденьки». Відвідували рідних.

Уявіть, що ви зібралися в гості. Ваші рідні живуть далеко. І тому ви розмірковуєте, чим краще поїхати – автобусом чи автомобілем.

Якщо вирішили їхати автобусом, тоді вам треба довести тотожність Платона (ІV ст. до н.е.)

(p2+1)2-(p2-1)2=4p2.

А якщо автомобілем – довести тотожність Піфагора (ІV ст. до н.е.)

(2а2+2а+1)2-(2а2+2а)2=(2а+1)2.

 

V. «Підсумок уроку».

Виставляються оцінки учням.

Учитель. Неділя – «Прощений день».

Прощалися з Масляною, просили вибачення за колишні образи в близьких та знайомих, бажали: «Хай не заходить сонце в серці вашому.

Хай живе, хай живе надія,

Хай земля, хай земля радіє,

Хай печаль серце обминає,

І добро всіх людей єднає».

І я вам від усієї душі цього бажаю. А потім, як висловили все, що на душі лежало, - починали співати і танцювати, прощатися з зимою. А ще, я вам бажаю, щоб у вас ніколи не згасало бажання вчитися, досягати своєї мрії.

 

VI. «Домашнє завдання».

 

Подобається