КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ «НАВЧАЛЬНО - ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС № 104» «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД (ЯСЛА-САДОК)» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
 
ЛАСКАВО ПРОСИМО!

Йонний зв’язок. Утворення йонного зв’язку.

 

Тема: Йонний зв’язок. Утворення йонного зв’язку.

Мета:

навчальна:   ознайомити  учнів із змістом йонного зв’язку, механізмом утворення;

розвивальна: формувати навички складання електронних формул, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки;

виховна:         виховувати інтерес до предмета, формувати всебічно розвинену особистість, культуру спілкування

Тип уроку:                  комбінований

 

Обладнання:      періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця електронегативностей, мультимедійний проектор, роздатковий матеріал.

 

Форми роботи:  фронтальне опитування, індивідуальне опитування, розповідь учителя, фронтальна евристична бесіда, робота з опорною схемою, робота із зошитом, виконання тренувальних вправ, домашня практика, робота за комп’ютером.

Хід уроку

І. Організаційний етап

    Доброго дня, в нас сьогодні незвичний урок, ви бачите в нас присутні гості, привітайтесь будь ласка із ними.

     Сьогодні в нас урок-подорож із козаками, але про це згодом.

Рефлексія: (Слайд 1) Закрийте будь ласка очі. Уявіть, що ви знаходитесь на лісовій галявині, вам приємно, затишно, ви в гарному настрою. Я бажаю, щоб цей настрій панував впродовж нашого уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.     Фронтальна бесіда:

2.     Що називається хімічним зв’язком?

3.     Які електрони називаються валентними?

4.     Що таке електронегативність? Як періодична залежність поширюється на електронегативність?

5.     Як перетворити зовнішній енергетичний рівень атомів на завершений? (Відповідь: елементи втрачають або набувають електрони щоб на зовнішньому енергетичному рівні їх було 8)

6.     Який зв'язок називається ковалентно полярним та ковалентно неполярним?

2. Визначте вид хімічного зв’язку, який зображений на слайді та на відео

    (слайд 2, 3).

      

3. Закінчіть речення, який зв'язок існує у запропонованих речовинах?

*    Графіт (C ) (Слайд 6)- тверда речовина у вузлах кристалічних ґраток знаходяться атоми Карбону, зв’язані між собою…. (ковалентним полярним зв’язком)

*    У молекулі метану між атомами Гідрогену і Карбону існує(Слайд 7) …..

 

ІІІ. Мотивація. Повідомлення теми і завдання уроку

    Ви пам’ятаєте, що в нас сьогодні незвичайний урок. Тож будь ласка, передивіться відео (учням демонструється уривок із мультфільму «Як козаки сіль шукали») (Слайд 8).

    Отож, в козаків виникла проблема, ви бачили, що в них порожній мішок. Я пропоную допомогти козакам наповнити мішок, і не один, нашими знаннями. Козаки, люди цікаві і люблять пригоди та хочуть дізнатись багато нового.  Так в одного козака виникло запитання: «А яку будову має сіль?» (Слайд 9)

   Є велика кількість речовин, які існують за допомогою зв’язків між атомами хімічних елементів. Ось тому ми сьогодні вивчимо новий вид хімічного зв’язку – йонний зв'язок.

    Запишіть, будь ласка, тему уроку(Слайд 10,11).

ІV. Вивчення нового матеріалу

    Пригадайте, будь ласка, що таке йони?

      Йонний хімічний зв'язок — це тип зв'язку, при якому електрони переходять із одного атома до іншого, й основний вклад в притягання вноситься електростатичною взаємодією.

      Під час утворення йонного зв’язку один з атомів віддає електрон, перетворюючись на позитивно заряджений іон — катіон, а інший приймає електрон, перетворюючись на негативно заряджений іон — аніон. Різниця між електронегативностями атомів, які утворюють йонний зв’язок, більша за 1,7. (Слайд 12,13)

 

 

       Під час утворення йонного зв’язку повної передачі електронів від атома до атома не відбувається: загальна електронна пара сильно зміщена в бік атомів елемента з більшою електронегативністю.

Запитання до учнів: чи нагадує вам йонний зв'язок ще  якийсь зв'язок?

     Йонний зв’язок можна розглядати як крайній випадок ковалентного полярного зв’язку. Чим більша різниця електронегативностей елементів, тим більший ступінь йонності зв’язку.

    Ви бачити в нашого козака виникло запитання, а хто ж відкрив йонний зв'язок? (Слайд 14)

     Починаючи з 16  ст. з'явилися перші спроби пояснити хімічну спорідненість на основі корпускулярних уявлень. Так Р. Бойль гадав, що рушійною силою хімічних реакцій є збіг форм частинок, що утворюють  різні комбінації в ході хімічних процесів; при цьому частинки повинні підходити одна одній, подібно до того, як підходить ключ до замка. Вважалося, що хімічні процеси варто розглядати як операцію « збирання-розбирання», тобто з'єднання або роз'єднання атомів.                                                                                                               

     У XVII ст. (Слайд 15). на зміну механістичним теоріям прийшли динамічні концепції взаємодії речовин. І. Ньютон виходив із припущення, що причиною хімічної спорідненості є сили притягання різної інтенсивності

     Початок XIX ст. (Слайд 16) завершив період динамічної інтерпретації сил хімічної спорідненості та відкрив так званий електрохімічний період. Коли взаємозв'язок між хімічними й електричними явищами став очевидним, наслідком цього було ототожнення електричних сил із тими, які зумовлюють хімічні процеси й утримують атоми в молекулах. Саме цей підхід поклав в основу своєї знаменитої електрохімічної теорії Берцеліус (популярна модель атома у вигляді електричного диполя).

     Вперше теорію йонного звязку в 1916 році висунув німецький фізик Вальтер Коссель (Слайд 17).  Він вважав, що утворені зв'язки між металами і неметалами можливі за рахунок переходу електронів із зовнішнього електронного рівня атома металів на зовнішній електороний рівень атома неметалів і електростатичного притягання утворених при цьому іонів.

V. Закріплення виченого матеріалу.

     1. Наші козаки не тільки задають багато різних запитань, вони теж люблять й пограти. Гра «хрестики-нулики» (Слайд 18). Найдіть правильний шлях, який складає речовини із йонним зв'язком, випишіть іх в зошит для сильніших учнів намалювати утворення йонного зв’язку (троє учнів біля дошки записують утворення йонного зв’язку).

     2. Напишіть схеми утворення зв’язку в даних речовинах (3 учнів біля дошки, всі інші самостійно в зошиті) (Слайд 19).

    3. Наші козаки заблукали (Слайд 20), допоможіть знайти шлях, вказавши «так» або «ні» при кожній відповіді переходячи до наступного запитання. Після завершення роботи учні перевіряють свого колегу по парті (завдання у кожного учня на парті, які завязані як послання).                                     Самоперевірка учнів(Слайд 21).

4. Завдання на відповідність. Заповніть мішки козаків речовинами із відповідним зв'язком (Слайд 22).

5. Об’єднавши клас в дві групи, кожен учень отримує завдання у вигляді тесту (одна група працює за комп’ютером інша на листочках на два варіанти) (Слайд 23).

І-варіант

1. Виберіть ковалентно полярний зв'язок ( 1б.)

а) Cl2            б) BaO           в) NaCl

2. Виберіть сполуку із йонним зв’язком   (2 б.)

а) H2O         б) KCl             в) NH3

3. Виберіть тип хімічного зв’язку, утвореного за рахунок спільної пари електронів, розташованої на однаковій відстані від обох атомів:  (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

4. Тип хімічного зв’язку у молекулі бромоводню: (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

5. Виберіть молекулу, в якій є подвійний зв'язок:  (2 б.)

а)  N2       б) O2      в) H2

6. Визначте, у якому ряду пари атомів розташовані в порядку від ковалентно неполярного, ковалентно полярного, йонного хімічного зв'язку:     (3 б.)

 а) F—F, Н—F, Nа—F   б) F—F, Nа—F, Н—F     в) Nа—F, F—F, Н—F

ІІ-варіант

1. Виберіть ковалентно полярний зв'язок ( 1б.)

а) Br2            б) KCl           в) CaO

2. Виберіть сполуку із йонним зв’язком   (2 б.)

а) N2O5         б) NaBr             в) NH3

3. Виберіть тип хімічного зв’язку, утвореного за рахунок спільної пари електронів, який зміщений до атома з більшою електронегативністю:   (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

4. Тип хімічного зв’язку у молекулі хлороводню: (2 б.)

а)   йонний    б) ковалентно неполярний        в) ковалентно полярний

5. Виберіть молекулу, в якій є потрійний зв'язок:  (2 б.)

а)  N2       б) O2      в) H2

6. Визначте, у якому ряду пари атомів розташовані в порядку від ковалентно неполярного, ковалентно полярного, йонного хімічного зв'язку:         (3 б.)

 а) Cl—Cl, K—Cl, Н—Cl    б) Cl—Cl, Н—Cl, K—Cl   в) K—Cl, Cl—Cl, Н—Cl

(Слайд 24).  Пошукова робота учениці. Використання та поширення солі.

VI. Підсумок уроку

    Отож, ми разом із козаками наповнили мішки своїми знаннями. Давайте їх закинемо на віз (Слайд 25).

*    Які види зв’язку ви знаєте? 

*    Що таке йонний зв'язок?

*    Між якими атомами він існує?

*    Який зв'язок називається ковалентно полярним?

*    Який зв'язок називається ковалентно неполярним?

*    Від чого залежить електонегативність атома?

 

Відео як козаки із повним возом мішків їдуть додому (Слайд 26).

 

Рефлексія: (Слайд 27). учням пропонується залишити на парті квадрат відповідного кольору в залежності від засвоєння знань з даної  теми.

VІI. Оцінювання. Домашнє завдання (Слайд 28).

Ø Вивчити § 43, ст.193-195;  повт. § 42.

Ø Написати утворення зв’язку: Cl2, MgO, AgCl.

Ø Творче завдання: підготувати доповідь на тему: «Калій хлорид, застосування та поширення»

.5pt�G4-o@�� �� om-alt:solid black .5pt; padding:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;height:333.8pt'>

Е3**

Анти

окис

ники

 

1.Захищають продукти, до складу яких входять жири, від утворення гіркоти з часом.

2.Відновлюють самоокислення продуктів.

 

 

Природні – аскорбінова кислота, токофероли в рослинних оліях.

Синтетичні – бутилоксіанізол,

бутилоксіталуол.

 

 

 

 

 

 

 

Виникають проблеми зі шкірою Е311-313

Викликають розлад кишечника:Е338-341.Підвищують холестерин: Е320-322.

Е4** Згущувачі

1.Дозволяють отримати продукти необхідної консистенції, покращують і зберігають їх  структуру.

2.Використовуються у виробництві

морозива,желе, консервів, майонезу.

 

 

 

 

1.Натуральні – желатин, крохмаль, пектин, агар, карраген.

2.Напівсинтетичні  -целюлоза,модифікований крохмаль.

Вбирають речовини не залежно від їх користі чи шкоди;можуть порушувати всмоктування мінеральних речовин,є легкими проносними.

  

Е5** Емульгатори

1.Відповідають за консистенцію продукту.

2.Використовуються в виробництві маргарину,кулінарного жиру, ковбасного фаршу,в кондитер. та хлібобулочних виробах( не дають їм довго черствіти).

1.Натуральні – яєчний білок, природній

лецитин.

2.Синтетичні – фосфати кальція і амонія, фосфорна кислота.

Використання фосфатів може привести до порушення балансу між фосфором та кальцієм,а неповне засвоєння кальцію сприяє розвитку остеопорозу.

Небезпечні: Е501-503,510,513,527,560

Е6** Підсилювачі смаку

1.Для підсилення вираженого смаку та аромату.

2.Надають відчуття жирності низько-

калорійним йогур-

там і морозиву.

3.Пом’якшують різкий смак оцтової кислоти в майонезі.

 

4.Підсоложувачі                            

1.Натуральні – отримують із натуральної сировини.        

2.Ідентичні натуральним – штучні сполуки, що імітують аромати натуральних продуктів.

3.Штучні – не мають аналогів у природі: глутамінова кислота, мальтал,глютамат натрію.
4.Підсоложувачі, що містять калорії: сорбіт,ксиліт; некалорійні: сахарин,сахарол,

аспартам.

Глютаманат натрію викликає головний біль,нудоту,підвищені серцебиття,слабкість, може вплинути на зір, якщо вживати його регулярно тривалий час(кілька років).

Сахарин викликає пухлину сечового міхура.Глутамінова кислота перетворюється в аміно-масляну, яка є збудником ЦНС.

Викликають ракові захворювання:Е626-635 Небезпечні: Е620,636,637

 

Література

                  

1.Бондар С. Дидактичні засади гуманізації процесу навчання. – Біологія і хімія в школі,1999, №4 с.13-16

2. Безкоровайна О.В. Гуманізація школи – основа самоствердження особистості школяра. // Гуманітарні науки,2005, №2 с.6-18

3. Васинович Г. П. Як поєднати вимогливість і чуйність. // Гуманітарні науки, 2001, №2.с.98-104

4. Гончаренко С. Гуманізація освіти – виховання творчої особистості. Педагогічна газета, 2005, №12

5. Дорошенко К. Гуманістичний ідеал старшокласників: дослідження, проблеми. // Рідна школа, 2002, №2. с.24-26

6. Жмуцька О. В. Формування емоційно-цілісної сфери особистості учня засобами шкільної біологічної освіти.// Біологія, 2005, №14. с.2-

7. Когут Б. Джерело чисте, життєдайне. Народна педагогіка в курсі викладання біології.// Рідна школа,1999, №5.с.61-62

8. Красновський В. Гуманізація освіти і сучасна школа.// Рідна школа, 2002, №10. с.10-12

9. Красовицький М. Ю. Людина – мета, а не засіб.// Рідна школа, 1991, №11.с.10-13

10. Мальований Ю. Найвища цінність на Землі – людина …// Шкільний світ, 2002, №45. с.2-3

11. Мазаєва К. В., Пугачова Н. І. Компетентність особистості – інтегрований компонент навчальних досягнень учнів.// Біологія, 2005,№12.с.5-9

12. Онищенко Г.І. Вчитися доброти, або як допомогти учням засвоїти норми гуманності. //Рідна школа, 1991, №11.с.13-17

13. Покутнєва Н. А. Впровадження гуманістичних ідей та екологічного мислення в процесі викладання біології.//Відкритий урок. 2003, №11-12.с.41-44

14. Чубенко С. В. Виховання здорового покоління. // Біологія.  2005,  №36.

с.26-30.                                                     

Подобається