КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД ОСВІТИ «НАВЧАЛЬНО - ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС № 104» «СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД (ЯСЛА-САДОК)» ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
 
ЛАСКАВО ПРОСИМО!

Чудовий дар природи – світло.

Мета: розкрити дивовижні секрети всесвіту про світло, провести з дітьми цікаві фізичні досліди в ігровій формі; розвивати уяву, фантазію, мовлення учнів; виховувати інтерес учнів до законів фізики.

Обладнання: пісня про веселку, загадки про світлові явища (прислів’я, вірші). Предмети для проведення дослідів, вітальні листівки «сонечко».

Хід заняття

І. Організаційний момент

Поспішіть місця зайняти –

Час заняття розпочати

Для цього нам потрібно поділитися на групи.

В нас буде 4 групи (сонечко, дощик, хмарка, небо).

- Я вам роздаю назви груп, а ви займаєте відповідні місця.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Звучить музика з мультфільма «Маша и Медведь».

- З якого мультфільма ця мелодія?

- Яка світла кімната! – вигукнула Маша, уперше потрапивши додому до Мишка.

Мишко розповів їй, що у кімнаті маленьке вікно і в кутках кімнати завжди було темно. Але потім він поставив дзеркало так, щоб сонячні промінчики відбивалися від нього і потрапляли в куток. І стало світліше. А чому? Від гладкої світлої поверхні промінчики світла відскакують, як м’ячики, - відбиваються і змінюють свій напрямок.

ІІІ. Сьогодні на занятті ми поговоримо про «Дивовижні секрети всесвіту – світло».

Вірш:

Чудный дар природы вечной,

Дар бесценный и святой,

В нём источник бесконечный

Наслажденье красотой:

Небо, солнце, звёзд сиянье,

Море в блеске голубом –

Всю картину мирозданья

Мы лишь в свете познаём.

(при слуханні вірша, розглядаємо картинки).

IV. Практична робота (проведення дослідів)

1. Розповідь вірша «Світлові явища» групи читають по куплету.

(Все це чудо із чудес – ви бачите на дошці)

Ми зараз проведемо досліди

1. Група «Сонечко»

1.1. Струмінь, що світиться

Для цього досліду вам знадобляться ліхтарик і велика пластикова пляшка.

          а) Зроби в середині пляшки                б) Затули отвір у пляшці

              невеликий отвір –                                 пальцем і наповни пляшку

              такий, щоб у нього міг                         водою.

              увійти олівець.

 

          в) Постав  пляшку  з  во­                     г) Різко відпусти пальця  —

              дою  між  раковиною                           припини  затуляти  ним

              і  запаленим  ліхта­                              отвір  у  пляшці,  щоб

              риком,  отвором  до                             вода  могла  вільно  ви­

              раковини  —  так,  щоб                       ливатися.

              ліхтарик  світив  крізь

              пляшку  саме  навпроти

              отвору.

Коли ти прибереш палець, то побачиш струмінь води, який світиться.

Висновок: у чому секрет?

Це відбулося, тому що світло почало відбиватися від меж струменя всередину й опинилося ніби замкнене в струмені води.

2. Група «Дощик»

2.2. Заломлення світла

                а) Набери  дві  склянки                    б) Візьми олівець і по чер-

                    теплої  води.  В  одну                       зі  опусти його в кожну

                    з них поклади 6— 8 чай­                 склянку.

                    них  ложок  солі  і  ре­

                    тельно  розмішай  її.

Що ти спостерігаєш? У якій склянці заломлення більше?

Висновок: у чому секрет?

Солона вода щільніша, ніж прісна, і промені світла в ній заломлюються дужче.

V. Теоретичний матеріал

Відгадайте загадку

Тільки дощик прошумів

За лужком, за лісом,

Хтось у небі рушничок

Вишитий повісив.

Хто вгадає з діточок

Що воно за рушничок

                                                       (Веселка)

Розповідь вчителя: Марійка  побачила,  яка  гарна  веселка  з'явилася  після  дощику,  і  її  зацікавило,  звідки  береться  ця  краса.  Мишко  пояснив  Марійці,  що  біле світло  складається  з  семи різних  кольорів:  червоного,  оранжевого,  жовтого,  зеленого,  блакитного,  синього  та  фіолетового.  Після  дощу в  повітрі  міститься  багато  краплинок  води.  Коли  світло падає на них, то розпадається на кольори, з яких воно складається, і ми бачимо в небі веселку.

VІ. Проведення досліду:

3. Група «Небо»

             а) Візьми прямокутну пластикову миску, налий у неї води і постав усередині дзеркало – з опорою на один бік. Візьми ліхтарик і спрямуй його на ту частину дзеркала, яка перебуває під водою.

              б) Візьми чистий аркуш паперу і розташуй його трохи збоку та позаду ліхтарика. Повертай папір доти, доки не побачиш на ньому веселку.

Висновок: проходячи крізь воду, різнокольорові промінчики світла заломлюються. Але відхиляються вони нерівномірно, тому світло ліхтарика розпадається на різнокольорові промінчики, з яких воно складається, які ми й бачимо на папері.

VІІ. 4. Група «Хмарки»

Розібрати дослід, і розповісти, щоб потім провести дома з батьками.

   а) Візьми літрову банку та наповни її водою, додавши чайну ложку молока. Вийде білувата рідина.

             б) Постав у темну кімнату банку і спрямуй на неї світло з ліхтарика збоку від банки. Що побачили? Тепер спрямуй ліхтарик на себе через банку. Коли в природі виникає таке явище?

Висновок: ці явища можна спостерігати на небі – рано вранці і на заході промені сонця розсіюються, і ми бачимо зорю.

VІІІ. Підсумок

- Чи сподобалось вам, чим ми сьогодні займалися на занятті?

- Я бажаю вам, щоб у вас все було гаразд. Все в житті гарно і красиво, як сама веселка. І дарую вам, теплі сонячні промінчики.

Використовуючи різні методи і форми роботи, при проведенні гурткового заняття, побудовані на творчому мисленні, можна значно покращити успіхи дитини в будь-якій сфері діяльності, яка цікавить її.

Заняття в гуртку сприяють формуванню у дитини культури почуттів, розвитку особистісних якостей. Проте головним здобутком гуртка є підготовка дітей до життя в складному і суперечливому світі, який вимагає творчого підходу до розв’язання будь-яких завдань, гнучкості, оригінальності, швидкості та продуктивності у прийнятті будь яких рішень.

Адже, розвиток творчих здібностей учнів — це справа не одного дня, тижня чи місяця, а результат наполегливої і систематичної праці впродовж року, усього часу навчання в школі, всього життя.

Список використаної літератури

  1. Виготський Л. С. Уява і творчість в дитячому віці: психологічний нарис/ Лев Семенович Виготський. – М., 1991.
  2. Губка Н. С. Таємниці чарівництва: Захоплюючі досліди з фізики для дітей, їхніх батьків і вихователів/ Наталя Сергіївна Губка. – Х.: Видавництво «Ранок», 2011. – 64 с.
  3. Державний стандарт початкової загальної освіти [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.mon.gov.ua/education/average
  4. Методична робота вчителя початкових класів / упоряд. О. Б. Полєвікова. – Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 350 с.є

5. Початкова школа. Науково-методичний журнал. – К.: «Преса України», - 2013. - №3

  1. Початкова школа. Науково-методичний журнал. – К.: «Преса України», - 2011. - №10
  2. Туріщева Л. В. Класні години. Психологія в практиці класного керівника/ Людмила Василівна Туріщева. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 208 с.

 

Подобається